Első jótékonysági koncert
2004. március 20.

 

Első jótékonysági hangversenyünket rendeztük meg 2004. március 20-án 16 órától a Miskolcon a Tetemvári református "Deszkatemplomban", mely csodálatos helyszínnek bizonyult.  A koncerten fellépett Szabó Balázs Zenekadémiai orgonista hallgató, és a Miskolci Ütősök zenekar. A koncerten mintegy 200 fő vett részt, bruttó bevételünk meghaladta a 400 eFt-ot.

A koncert bevételét miskolci világtalan embertársaink megsegítésére fordítjuk.
Konkrétan, a miskolci Vakok és Gyengénlátók Szövetsége részére:
- egy szélessávú ADSL internet előfizetés folyamatos finanszírozására,
- egy pályázaton beszerzendő számítógép 100 ezer forintos önrészének biztosítására.


A koncert műsora:

Szabó Balázs
J.S. Bach:  a-moll preludium és fuga
Cesar Franck:  a-moll korál
Charles-Marie Widor:  V. Symphonie I. mov.
Gárdonyi Zsolt:  Grand Choeur
Miskolci Ütősök
Bach:
  h-moll szvit - Badinerie
Mozart: 
Török induló
Brahms:
  V. magyar tánc
Bizet:
  Carmen - nyitány
J. Strauss - R. Strauss:
  Pizzicato polka
Berlioz:
  Rákóczy induló - részlet
Hacsaturján:
  Kardtánc
Breier:
  Bit O’Rhyhtm
H. Betty:
  C’est si bon
Minot:
  Mylord
Gershwin:
  Plenty or Nothing
Gershwin:
  The Man I Loved
Gershwin:
  I’got Rhythm
Presser-Adamis-Déry:
  Képzelt riport egy amerikai popfesztiválról (részlet)

A fellépő fiatal művészek:


 

Szabó Balázs

1985. február 22-én született Miskolcon orvos szülők gyermekeként. A zenével igazán komolyan csak 13 éves korában került kapcsolatba. Az addig régésznek készülő Balázs szokatlan elszántsággal vetette magát a munkába. Kezdetben tangóharmonikán, szaxofonon próbálkozott majd a zongora és végül a hangszerek királynője: az orgona csábította el!
Zeneszerzéssel is foglalkozik. Az első országos zeneszerzés verseny közönség- és különdíjasa.
Érettségi bizonyítványt 2003-ban a Fényi Gyula Miskolci Jezsuita Gimnáziumban szerzett, jeles eredménnyel. A gimnázium a Fényi Gyula Díj ezüst fokozatával tüntette ki.

A gimnázium mellett párhuzamosan tanulmányokat folytatott a Bartók Béla Zeneművészeti Szakközépiskolában. Itt Andrássyné Mátyus Gabriella irányítása alatt orgona, illetve zeneelmélet szakon végzett három évet.
2003 őszétől a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem, a Zeneakadémia hallgatója, orgona szakon. Tanárai: Lehotka Gábor, Pálúr János, Prunyi Ilona, Dubrovay László. Több nemzetközi szaktekintély: Christoph Bossert, David Titterington, Eduardo Bellotti, Gárdonyi Zsolt kurzusainak rendszeres résztvevője.
Koncertezett:
Németországban, Franciaországban, Kanadában, Olaszországban, Ausztriában, Szlovákiában. Játszott a passaui dómban a világ legnagyobb templomi orgonáján, a római szent Péter Bazilika nagyorgonáján, a trevi téri barokk templomban.
Magyarországi koncertjeinek legemlékezetesebb színhelyei:
a Zeneakadémia nagyterme, a Mátyás templom, az Egri bazilika, a Szegedi dóm és a Pécsi székesegyház.
Miskolcon
egy nem régen indított koncertsorozat keretén belül játszik a város orgonáin. A Deszkatemplomban gyakran hangversenyezik.
Széles repertoárján eredeti művek, átiratok, ritkaságok, saját művei és frissen elkészült művek szerepelnek. Bach, Franck, Reger, Liszt, Widor, Dupré, Mozart, Vierne, Gárdonyi orgonaművei mellett Petr Eben, cseh kortárs zeneszerző műveinek hivatott tolmácsolója. Több mű ősbemutatója is fűződik nevéhez.
Április elején David Titterington zeneakadémiai vendégprofesszora meghívására a Liverpool-i nagy anglikán katedrálisban koncertezik majd.

 

A MISKOLCI  ÜTŐSÖK

Az együttes hét évig zeneiskolai ütős kamarazenekarként működött és lett ismert szereplője a város, a megye, és a régió rendezvényeinek. Tagjai egy kivételével Budapesten, Debrecenben, Egerben egyetemisták, akik tanulmányaik mellett szabadidejükben zenélnek. Repertoárjuk felöleli évszázadok muzsikáját Bach-tól Presser Gáborig, a szenegáli beavató zenétől a dél-amerikai ritmusokig.
Minden évben felléptek a Miskolc-Tapolcai Zene- és Fény Fesztiválon, az Operafesztivál külső rendezvényein, a Kocsonyabálon, Kocsonyagálán, a Miskolci és Egri Páholyparty estélyein. Miskolcot több rendezvényen képviselték Budapesten, Debrecenben. Lillafüredi fellépésük után a Duna TV interjút készített velük. Az Aggteleki koncertet követően is több meghívásuk érkezett.

Nagy hatással volt fejlődésükre, hogy Habsburg György nagykövet úrnak az volt a véleménye hogy „ezt az együttest meg kell mutatni Európának”. Sok – sok munka árán elérték ezt a célt is.
Az iskolával Szlovákiában Kassán és a Krasznahorkai Napokon léptek fel nagy sikerrel. 2000 júliusában egy hetet Németországban Schloss Kapfenburgban töltöttek el, ahol aktív részesei lehettek egy zenei Guinness Rekordkísérlet felállításának. A Mobilitás pályázatán nyert pénzből 2001-ben Dél-Franciaországban, 2002-ben pedig Borsod-Abaúj-Zemplén megye küldötteként a Hessen tartományi napok megnyitóján játszottak. Aschaffenburgba, Miskolc testvérvárosába 2003 őszén jutottak el.
Ebben az évben új korszaka kezdődött az együttesnek. A Kuriózum Zenei Alapítvány megalakításával új fenntartója lett a Miskolci Ütősöknek.
Meg kell jegyezni, hogy ezeket a fiatalokat soha nem hajtotta más előre, csak a zene szeretete. A zenélés iránti lelkesedés fennmaradása és a szakmai titkok elsajátítása Dr. Szántóné Sziklai Mária tanárnő évek óta kifejtett kitartó és lelkes munkájának köszönhető.



 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Az együttes tagjai (balról jobbra):
Somosvári András, Gombos-Vajna Gábor, Gulyás Kristóf, Pongrácz Balázs, Durda István, Oláh Norbert
 

Művészeti vezető:
Dr. Szántóné Sziklai Mária

Képek a koncertről:

A gyönyörű templom és a koncert közönsége.

 


Filep Anikó másodikos gimnazista - jövő évi cserediákunk - bemutatja a fellépőket.

A koncert résztvevői, előtérben a vak vendégeinkkel.

 

 


Egri barátaink:
Dr. Herczeg László (soros elnök) és felesége, Tóth Elemér és felesége.



 

 


A Deszkatemplom orgonája (részlet)

Balázs az orgonánál

 Az Ütősök akcióban.