Sikeres volt az első magyar Disztrikt konferencia!
írta: Ormos Tamás

75 évvel az első magyar Rotary Disztrikt – a D82 – alapító konferenciáját követően ismét jelentős Rotary konferenciát látott vendégül a lillafüredi Palotaszálló. Az egy esztendővel ezelőtt újraalapított független magyar Disztrikt - a D1911-es – első évének értékelésére gyűltek össze a magyar rotaristák 2008. május 31-én a történelmi helyszínen. Erre a meghatározó eseményre emlékezve és tisztelegve a konferenciára érkezők a Palotaszálló bejáratánál emléktáblát avattak.

A konferenciát számos külföldi rotarista megtisztelte jelenlétével. Így a Rotary International elnökének személyes megbízottja Kjell-Ake Akesson igazgató, Kovács József D7640 (New Jersey, USA) és Ovidiu V. Cos D2241 (Románia) kormányzók, Jim Dowler a D5330 (California, USA) képviseletében. A disztrikt konferencián részt vettek a hazánkban tartózkodó GSE csoportok tagjai is, akik a D1830 (Németország) és a D7640 (New Jersey, USA) disztrikteket képviselték Theodore Stanko és Klaus Willimczik vezetésével.

A konferencia kezdeteként valamennyi jelenlegi klub elnöke illetőleg képviselője, a klubok alapításának sorrendjében néhány szóval köszöntötte a konferencia résztvevőit. Ezt követően Kovács Imre kormányzónk beszámolójában nagyon sikeresnek értékelte disztriktünk első évét, majd Joó Sándor és Hajdú Szabolcs kincstárnokok a gazdálkodás fő számaival ismertették meg a résztvevőket.

A beszámolók után Lakatos Jenő a következő Rotary év kormányzója ismertette terveit, programját, amelyet a kormányzói tisztség átadása követett. Kovács Imre DG ünnepélyesen átnyújtotta a kormányzói láncot Lakatos Jenő DGE-nek. Bejelentették, hogy a 2009/2010 Rotary év kormányzójának Kercsmár Andrást (RC Budapest-Sasad) választották meg a klubok kis különbséggel Barabás Endrével (RC Miskolc-Tapolca) szemben.

A szünetet megelőzően Kovács Imre DG a mögöttünk hagyott Rotary évben kifejtett kimagasló munkájukért kitüntetéseket adott át.

Paul Harris díjat kapott:
Lakatos Jenő DGE
Kertész Béla Distr. YEO felelős, valamint
Kovács Oszkár (RC Bp-Duna –tól)

Rotary emlékplakettet kapott (amelyet Kovács Imre DG alapított)
Berend Richárd és Nagy József Rotary életművükért,
Balogh György a Disztrikt titkári feladatainak ellátásáért,
Bancsics Ferenc a Disztrikt Rotary Foundation feladatok ellátásáért,
Barabás Endre a 2007/08 évi PETS/SETS és az első Disztrikt Konferencia megrendezéséért.

További 11 rotarista kapott elismerő oklevelet a Magyar Rotary-ért végzett munkájáért.

A szünet után a Rotary International elnökének személyes megbízottja Kjell-Ake Akesson igazgató meleg szavakkal köszöntötte a magyar Rotary közösséget, amelyet követően Phillip Weller úr a Duna Nemzetközi Bizottság főtitkárának előadását hallgatták meg résztvevők az UNESCO Duna-projektjéről, amelyhez a Rotary mozgalom csatlakozását, támogatását kérte az előadó.

Érdeklődéssel hallgatták a megjelentek Kovács József D7640 (New Jersey, USA) és Ovidiu V. Cos D2241 (Románia) kormányzó urak üdvözlő gondolatait, ugyanúgy, mint Jim Dowlert a D5330 (California, USA) képviseletében, aki az alapítványokról és támogatásokról tartott előadást. Ebben a blokkban hangzottak el a már említett GSE vendégeink színvonalas jó hangulatú prezentációi is.

A konferencia zárásaként Tornyai Magdolna az Inner-Wheel, és Angyal Szilvia a Rotaract nevében ismertette e szervezetek munkásságát.

A konferenciát a lillafüredi Palotaszállóban közös ebéd zárta le, amelyen már a feleségek is részt vettek, akik a konferencia ideje alatt a környéken kellemes kirándulással, sétával töltötték a délelőttöt.

Az első „újkori” magyar disztrikt konferenciát számos, remek, kiváló hangulatú esemény kísérte. A konferenciát megelőző nap este igen színvonalas Gerschwin koncertre került sor, amely bevételét az RC Miskolc-Tapolca jótékonysági célkora fordítja. A koncertet majdnem hajnalig tartó baráti találkozó követte fergeteges hangulattal.

A konferencia napján, délután Miskolctapolcán egy nagyon szép Rotary emlékszobrot avattak fel a résztvevők. A köztéri szobor NemTudomaNevét rotarista művész barátunk kiváló munkája.

A szombati nap fáradalmait különleges környezetben, a tapolcai Barlangfürdőben zártkörű baráti gálavacsora keretében pihenték ki az estig kitartóak, ahol természetesen módjuk nyílt fáradt testrészeiket kívül-belül „nedvesíteni”. A hangulat itt is a „szokásos” volt.

A vasárnapi közös ökomenikus imádkozást követően, az elutazást megelőzően a méltán világhírű mocsári ciprusokat tekintették meg szakszerű ismertetés kíséretében azok, akik a végsőkig lelkesen kitartottak.

A visszajelzések, és vélemények alapján bátran kijelenthető, hogy az első „újkori” magyar disztrikt konferencia átütő sikert hozott.

Köszönet érte mindenkinek, aki a rendezésnek részese volt!